Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 391 | 3 495 | 3 249 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 488 | 1 716 | 1 503 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 795 | 927 | 977 |
| Årets resultat (tkr) | 446 | 512 | 548 |
| Summa tillgångar (tkr) | 25 559 | 27 540 | 27 075 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 391 | 3 495 | 3 249 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 488 | 1 716 | 1 503 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 795 | 927 | 977 |
| Årets resultat (tkr) | 446 | 512 | 548 |
| TILLGÅNGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 23 935 | 23 626 | 24 369 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 624 | 3 914 | 2 706 |
| Tillgångar (tkr) | 25 559 | 27 540 | 27 075 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 309 | 2 864 | 2 351 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 458 | 1 243 | 986 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 19 147 | 21 726 | 21 965 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 645 | 1 707 | 1 772 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 25 559 | 27 540 | 27 075 |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 43.9% | 49.1% | 46.3% |
| Soliditet | 17.1% | 13.7% | 11.3% |
| Kassalikviditet | 98.7% | 229.3% | 152.7% |
Mpa Tunbytorp 1 AB ingår i en koncern med 19 bolag. Moderbolag är MPA Fastigheter AB och koncernmoderbolag är Mpa Måleriproduktion AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-06.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.